doen | agenda

© dasKULTURforum Antwerpen

locatie Museum de Reede, Ernest Van Dijckkaai 7, 2000 Antwerpen

tijdstip van vrijdag tot maandag tussen 11 en 17u, tot 31 maart 2025

meer info over de expo in museum De Reede

meer info over onze rondleiding in museum Mayer van den Bergh

06|12|24 tot 31|03|25

Dürer over Antwerpen

Tot eind maart kunnen jullie in museum de Reede meesterlijk grafisch werk van de Duitse kunstenaar Albrecht Dürer (1471-1528) bewonderen, een van de belangrijkste prentmakers uit de geschiedenis. Met een vergrootglas (beschikbaar in de tentoonstelling) verken je de kleine details die zijn werk typeren. Daarnaast ontdek je door wie Dürer zich liet inspireren en welke invloed hij zelf uitoefende op generaties van kunstenaars.

In augustus 1520 verbleef Dürer een tijdlang in Antwerpen, waar hij als een ster werd onthaald. Door de prachtige gravures, houtsneden en etsen die hij op de markt had gebracht was zijn naam immers overal in Europa bekend. Tijdens zijn verblijf hield de kunstenaar een dagboek bij waarin hij zijn dagdagelijkse activiteiten nauwkeurig documenteert. Het is een belangrijke historische bron en het allereerste egodocument van een Europese kunstenaar dat de tijden heeft doorstaan.

We komen niet alleen te weten waar Dürer inspiratie opdoet voor zijn werk, met welke collega-kunstenaars hij contacten legt, hoe hij zijn markt uitbreidt onder de handelselite van Antwerpen en aan wie hij etsen, houtgravures en schilderijen verkoopt, maar ook hoe hij zijn werk als betaling inzet of wegschenkt als bedanking voor bewezen diensten en de gastvrijheid die hij mocht genieten. Daarnaast vertelt Dürer ook hoe hij de stad ervaart.

Een Duitser die vol bewondering in het zestiende-eeuwse Antwerpen rondloopt: daar moesten we natuurlijk iets mee doen. Naar aanleiding van de expo lieten we daarom een postkaart maken met een fragment uit het dagboek over Antwerpen, gratis verkrijgbaar in museum de Reede. Aan jullie om te ontdekken waarover Dürer het hier heeft! (Op de achterkant van de kaart vinden jullie de Nederlandse vertaling.)

Hebben jullie na een bezoek aan de expo zin in nog meer Dürer? Bezoek dan zeker het museum Mayer van den Bergh aan de hand van onze rondleiding “op Duitse sporen in museum Mayer van den Bergh”, gratis beschikbaar via de iziTRAVEL-app!  

Marty Bax/Albrecht Dürer, Albrecht Dürer in de Nederlanden: een reisverslag, 2010.
Kristien Bonneure, Universeel genie van formaat Da Vinci en Michelangelo”: Antwerpen legt wereldster Albrecht Dürer onder de loep, VRTnws, 7 december 2024.